Fotowoltaika w 2021 roku!

Fotowoltaika w 2021 roku!

2021-02-17

Wiele osób zastanawia się czy nadal opłaca się starać o dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Oczywiście program pozyskiwania czystej energii jest kontynuowany, a resort środowiska zapowiada, że nowa edycja Programu Mój Prąd może ruszyć jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. Ponadto jest jednak wiele innych programów, gwarantujących możliwość uzyskania kredytu lub pożyczki na preferencyjnych zasadach, a także wspomnianego dofinansowania. W dalszym ciągu w 2021 roku funkcjonuje również ulga termomodernizacyjna, w ramach której za rok w którym dokonało się inwestycji można dokonać odliczenia od podatku.

Ulga termomodernizacyjna - co warto wiedzieć?

W przypadku ulgi termomodernizacyjnej można od podatku odliczyć inwestycję do kwoty 53 tys. zł. Niewątpliwie jest to duża pomoc dla gospodarstw domowych, bo trzeba zaznaczyć, że ulga ta dotyczy jedynie właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. To te osoby są beneficjentami.

Programy dla przedsiębiorców i rolników indywidualnych - co mają do wyboru chcący korzystać z "zielonej" energii elektrycznej?

Są dwa programy skierowane do przedsiębiorców. Pierwszy z nich odnosi się do rolników i nosi nazwę Agroenergia. Skierowany jest do rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. Wysokość dofinansowania jest ściśle uzależniona od mocy instalacji. W przypadku tych od 10 do 30 kW można otrzymać do 20% kosztów całej instalacji, ale nie więcej niż 15 tys. zł. W przypadku instalacji o mocy od 30 do 50 kW beneficjent otrzyma do 13% kosztów całej instalacji, ale nie więcej niż 20 tys. zł. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z programu Energia Plus, gdzie wnioski o dofinansowanie można składać do 17.12.2021 roku lub do wyczerpania środków. Uczestnicy programu mogą liczyć na pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych.

Poza wymienionymi programami można korzystać także z programów regionalnych, które również są bardzo korzystne. Dzięki stworzeniu własnej elektrowni można obniżyć rachunki za energię elektryczną znacząco. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że nie korzysta się z elektrowni węglowych, a własnej elektrowni słonecznej, czyli odnawialnych źródeł energii. Nie przyczynianie się do zwiększenia smogu i efektu cieplarnianego jest bardzo istotne z ekologicznego punktu widzenia. Fotowoltaika w 2021 roku to nadal same korzyści. Oczywiście trzeba znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który wykona także bezpłatny audyt energetyczny. Tutaj warto sprawdzić ofertę na stronie https://pgmpv.pl/ i przekonać się o najwyższej jakości stosowanych komponentów, nie tylko paneli fotowoltaicznych stworzonych z wysokiej klasy krzemu, ale również falowników skutecznie przemieniających prąd stały w zmienny.