Jak wylczyć z nocnym zgrzytaniem zębami?

Jak wylczyć z nocnym zgrzytaniem zębami?

2021-02-19

Nocne zgrzytanie zębów nie należy, ogólnie mówiąc do największych przyjemności. Obniżony komfort spania, bezsenność czy też gorsze funkcjonowanie kolejnego dnia z pewnością nie wpływa pozytywnie na organizm. Takie zgrzytanie ma swoją medyczną nazwę, a jest nią bruksizm. Czym jest i jak się go leczy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się wiele o tej przykrej dolegliwości.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to zaciskanie zębów bądź zgrzytanie nimi. Stresujący tryb życia oraz napięcia są jednymi z powodów, które przyczyniają się do powstawania bruksizmu. Brak odpowiedniej profilaktyki i oddania się w opiekę specjalisty może mieć bardzo przykre konsekwencje związanych nie tylko ze stanem szczęki, jak również nawet bólem pleców.

Trzeba pamiętać o tym, że ciężko jest rozpoznać tę przypadłość osobiście - z reguły rozpoznaje to nasza rodzina, czy też ukochana osoba, z którą śpimy. Jeżeli często budzisz z bólem uszu, głowy czy też zębów, to poproś o to, żeby ktoś Cię skontrolował jak śpisz. Jeżeli masz problemy, to doświadczony dentysta zdecydowanie zauważy powstały problem poprzez wybroczyny oraz liniowe zgrubienia.

Jak leczyć bruksizm?

Pojawienie się takiego problemu sprawia, że nie powinieneś czekać z tym, by oddać się w opiekę profesjonalisty. Jest to bardzo przykra dolegliwość, która sama nie zniknie i sam sobie z nią nie poradzisz. Powstaje ona wskutek nie tylko czynnika zewnętrznego jakim jest stres, lecz może to wynikać z wady zgryzu, nieodpowiednio stosowanych przedmiotów protetycznych czy też problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Wspomnieliśmy już o stresie, który również ma wpływ. Nie na darmo mówi się o nim, jako o cichym zabójcy. Jeżeli głównym powodem Twoich stresów jest praca, to warto ją zmienić i przynajmniej wyeliminować ten czynnik.

Leczenie bruksizmu jest bardzo trudne i wymaga wielu czynników, w tym redukcji stresu. Oddając się w opiekę specjalistów z Dent-SM (http://www.dentsm.pl) sprawisz, że ta przypadłość może zostać wyeliminowana poprzez takie działania jak:

  • wyrównanie zgryzu,
  • psychoterapia czy też stosowanie leków uspokajających,
  • szyna relaksacyjna, która będzie chronić górne zęby przez tarciem,
  • ingerencja chirurgiczna w postaci botoksu.

Oczywiście, jeżeli nie chcesz podejmować leczenia, to możesz niwelować skutki bruksizmu domowymi sposobami, jak np. rozluźnianie żuchwy przez kilka minut poprzez otwieranie i zamykanie ust czy też stosowanie zimnych okładów na szczękę, które zredukują ból. Z całego serca jednak polecamy Ci udanie się do specjalistów, których znajdziesz na http://www.dentsm.pl i będziesz się czuł o wiele lepiej.