Na czym polega praca hostessy?

Na czym polega praca hostessy?

2021-07-04

Słowo hostessa wywodzi się od angielskiego słowa hostess, które oczywiście tłumaczy się jako gospodyni. Zatem, hostessa jest osobą, która co do zasady powinna prezentować towar czy usługę. Ale może także oprowadzać po galach, prezentować towary na wystawach czy konferencjach i targach, a nawet być bezpośrednią przedstawicielką marki. Warto wiedzieć, że hostessa wpływa na wizerunek firmy.

Czym zajmuje się hostessa?

Hostessa jako zawód jest pojęciem bardzo różnorodnym, gdyż osoba zatrudniona na tym stanowisku może wskazywać miejsce gościom podczas eventów, rozdawać im prezenty, dbać o dobry nastrój, ale może też pracować np. w sklepie i na stoiskach realizować promocję poprzez zachęcanie do degustacji. Niewątpliwie każde z tych działań ma na celu zwiększenie rozpoznawalności marki czy firmy, ale też ma wpłynąć na jej wizerunek i go poprawić.

Jak być dobrą hostessą?

Hostessy przede wszystkim powinny być pewne siebie i ekstrawertyczne. Dodatkowo muszą łatwo nawiązywać kontakt z innymi ludźmi. Oczywiście ważna jest też aparycja i atrakcyjny wygląd. W przypadku imprez branżowych czy eventów ważne jest dodatkowo wykształcenie hostessy, która często powinna dysponować znajomością języków obcych minimum w stopniu komunikatywnym. Trzeba pamiętać również o tym, że hostessa powinna zawsze dobrze się prezentować, a więc powinna mieć zdrowe włosy, zęby, a jej skóra powinna być promienna, bez widocznych uszkodzeń.

Oczywiście nie można zapominać, że poza walorami estetycznymi liczy się też sam język ciała i postawa. Hostessa powinna być więc osobą pogodną, otwartą, a przy tym wykazywać się dużą kulturą osobistą. Nie można zapominać o kompetencjach miękkich. Jednocześnie hostessa powinna być entuzjastycznie nastawiona do danej usługi, a przy tym musi dysponować wiedzą na jej temat, gdyż to ona niejako jest jej żywą reklamą. Podczas np. targów czy bankietów hostessa odpowiada za witanie gości, ale często powinna zabawiać ich także luźnymi rozmowami oraz odpowiadać na pytania. Dlatego duże znaczenie ma także tembr jej głosu. Oczywiście poza samą melodyjnością, hostessa musi także mówić wyraźnie.

Hostessy w mieście Kielce - zarobki

Zarobki hostessy są różnorodne. W przypadku hostess pracujących w supermarketach otrzymują one ok. 15 zł/godzinę pracy. W przypadku bardziej eleganckich imprez czy też eventów znanych marek, zarobki są wyższe. Szacuje się, że hostessy zarabiają od 2500 do nawet 5000 zł za miesiąc pracy. Taka praca może być zatem zarówno ciekawa, jak i satysfakcjonująca pod względem finansowym.

Szukasz hostessy w Kielcach? Sprawdź ten link.